Terminen går mot sitt slut

20 Maj
Veberöds bibliotek!

Igår hade jag vårens näst sista författarbesök, på Rådmansvångens skola i Malmö. Trevliga, nyfikna elever! Så nu är det mest hemmajobb fram till sommarledigheterna, jag kämpar på med manuset till Hetta:

”Försök pricka den där.”
”Med eld?” frågade jag.
Nina skakade på huvudet.
”Det räcker med eld för idag”, sa hon och plockade fram ytterligare en sak ur fickan. ”Idag nöjer vi oss med den här.”
Hon räckte mig en tennisboll.

Det är roligt att vara tillbaka på Skogsbingelskolan, men också lite klurigt att få allt och stämma med tidigare böcker. Förutom Förvandlad, Jag är Love och Pixis bok finns det andra böcker att ta hänsyn till: Inatt jag drömde, Isdrottningen, Välkommen till Skogsbingelskolan och ett gäng noveller. Jag har lusläst allt!

Annars väntar jag på svar på några mindre manus, och ser fram emot Rabén & Sjögrens sommarfest om ett par veckor. Ska bli så roligt att träffa kollegor och förlagsanställda! Ja, och så har jag blivit intervjuad i Babbelpodden om poesi. Tror det blev ett bra samtal, lyssna själv vetja!

%d bloggare gillar detta: